• 3 grudnia 2023

Dla kogo jest Honor 30 Pro+?

Smartfon Honor jest szczególnie imponujący, jeśli chodzi o wysokowydajny moduł kamery umieszczony z tyłu. Jeśli rzeczywiście odbierzesz ten smartfon od Honor, zdasz sobie sprawę, że czerpał on wiele inspiracji z Huawei P40 Pro, gdzie jest wyposażony w system potrójnych aparatów fotograficznych, który dostarcza 50 megapikseli zdjęć, 5x zoom optyczny z kamerą peryskopową oraz 4K video z prędkością 60 klatek na sekundę, a wszystko to dzięki zintegrowanemu modułowi kamery umieszczonemu z tyłu smartfonu. Jednak smartfon Honor nie jest znacząco tańszy od modelu Huawei. Podsumowując, przejdę do tej sprawy nieco bardziej szczegółowo.

Co mi się podoba w Honorze 30 Pro+

Wydajność i sprzęt

Wyposażony w procesor Kirin 990, 8 GB pamięci RAM i 256 GB wewnętrznej pamięci masowej, Honor 30 Pro+ ma mocną pozycję jako wysokiej klasy smartfon, jeśli chodzi o wydajność. Ten nowy smartfon jest gotowy do pracy w rozdzielczości 5G i jest potworem o ogromnej wydajności dzięki najlepszemu procesorowi Huawei od 2019 roku. Z Honor 30 Pro+, nie będziesz musiał się spodziewać żadnych opóźnień w codziennym użytkowaniu. Standardowe aplikacje, takie jak zainstalowana fabrycznie przeglądarka lub aplikacja AI Life firmy Huawei, pojawią się w sposób płynny, bez konieczności spocenia się smartfona.

Uruchomienie gry mobilnej znanej jako Asphalt 9 trwało nieco dłużej w przeglądzie, gdzie gra wymagała około 5 sekund na załadowanie głównego menu, zanim przejdzie do płynnego działania na najwyższych ustawieniach graficznych. Nawet jeśli jesteś wielozadaniowy, nie wydajesz się być w stanie wcisnąć telefonu do granic możliwości. W tym samym czasie filmy z YouTube można oglądać w rozdzielczości 4K za pośrednictwem przeglądarki, a zdjęcia można edytować jednocześnie w aplikacji fotograficznej. Poza testami porównawczymi, nie mogłem sobie wyobrazić aplikacji, która naprawdę wepchnęłaby Honor 30 Pro+ do granic możliwości. Dzieje się tak tylko częściowo ze względu na potężne możliwości smartfona, ale więcej na ten temat później.

Honor zawarł również podobnie hojny sprzęt w innych częściach smartfonu. Wbudowany w wyświetlacz czujnik linii papilarnych reaguje w ciągu około pół sekundy. Jeśli to nie zadziała, zawsze istnieje możliwość rozpoznania twarzy, która pomaga w odblokowaniu słuchawki. W ramach procesu odblokowania smartfon wyświetli nawet nieco pretensjonalny komunikat "Twarz przed odciskiem palca". Słuchawka ta może pochwalić się również głośnymi i zaskakująco czystymi głośnikami stereo, a także blasterem na podczerwień, który umożliwia Honor 30 Pro+ sterowanie telewizorami lub lustrzankami cyfrowymi.

Dodatkowo, technologia szybkiego ładowania Honor jest również częścią umowy poprzez dołączony (w naszym dziale recenzji z Chin!) 30-watowy zasilacz. Dzięki temu, Honor 30 Pro+ naładuje się do 70 procent w ciągu zaledwie 30 minut. Honor pomyślał również o odwrotnym bezprzewodowym ładowaniu w tym modelu. Zasadniczo, można umieścić kompatybilne smartfony, smartfony lub prawdziwe bezprzewodowe słuchawki jak Huawei FreeBuds 3 z tyłu słuchawki, a tym samym umożliwić mu rozładować sok do tych wyczerpanych poziomów baterii. Ale z mocą 5 watów, technologia jest stosunkowo wolna, gdy odłożyłem słuchawkę, gdzie musiałem długo szukać odpowiedniego miejsca, aby to zrobić podczas przeglądu. Jednak Honor 30 Pro+ ładuje się bezprzewodowo dość szybko przy 27 watach, pod warunkiem, że dostępny jest kompatybilny pad do ładowania.

Wyświetlacz z częstotliwością odświeżania 90 Hz

Równie imponująca jest karta specyfikacji 30 Pro+, która dumnie wskazuje na 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED. Dzięki kamerze z wycięciem na dziurkę w przedniej części obudowy, pokrywa ona prawie 90 procent przedniej części urządzenia i owija się wokół obudowy nieco w lewo i w prawo. Szczerze mówiąc, chciałbym jednak wspomnieć, że kamera z wycięciem jest dość duża dzięki parze kamer skierowanych do przodu. Niemniej jednak 30 Pro+ po uwzględnieniu wielkości wyświetlacza jest nadal stosunkowo kompaktowy i ma wymiary 160 x 73 x 8,4 milimetra.

Ekran nie kradnie pokazu z powodu małych ramek, ale dzięki szybkości odświeżania 90 Hertzów. Pracując w parze z szybkim procesorem, preinstalowany system operacyjny Android 10 działa po prostu świetnie w trybie obsługi jednoręcznej. Jednocześnie ekran jest niezwykle jasny, co jest typowe dla diod OLED, i może pochwalić się bardzo dużymi kontrastami. Tak więc zawartość 4K, którą musiałem mozolnie ściągać z Internetu (więcej o tym później), wygląda adekwatnie pod względem jakości.

Fakt, że Honor owija wyświetlacz tylko odrobinę wokół obudowy po obu stronach był zaskakująco dobrze przyjęty w recenzji. W przeciwieństwie do podobnie skonstruowanych smartfonów Samsung, to urządzenie Honor nie reaguje na wszystkie wejścia palcowe. Pociągnięcie w dół paska powiadomień lub wybranie pozycji menu nie działa w tym przypadku, a to zapewnia, że ryzyko błędnych wpisów jest zmniejszone podczas trzymania Honor 30 Pro+ w ręku.

Kamera 50-megapikselowa

Jeśli trzymasz smartfon w dłoni podczas robienia zdjęcia, duży wyświetlacz rozmyje się wraz z otaczającym go środowiskiem, wyświetlając obraz z aparatu. Pod tym względem, Honor 30 Pro+ oferuje prawie wszystkie opcje, które są dostępne w nowoczesnych smartfonach z aparatem fotograficznym:

System kamer z tyłu działa dobrze z wbudowanym oprogramowaniem kamery Huawei. Jak zwykle w przypadku smartfonów HMS (tak Huawei i Honor nazywają swoje smartfony), wspiera Cię sztuczna inteligencja, która rozpoznaje sceny i dynamicznie dostosowuje ustawienia kamery. Ponadto, istnieje osiem różnych filtrów, z których mogą wybierać fotografowie, a ci, którzy mają bardzo małe doświadczenie w oprogramowaniu do edycji zdjęć, mogą je bezpiecznie ignorować.

Bardzo przydatny jest jednak tryb "wysokiej rozdzielczości", który daje dostęp do pełnych 50 megapikseli, jakie zapewnia czujnik. We wszystkich pozostałych trybach są one sumowane dla lepszego post-processingu i używane do wszelkiego rodzaju obliczeń. Na przykład, smartfon dodaje całą moc pikseli, aby umożliwić maksymalne powiększenie cyfrowe 50x. Chociaż nie jest to już specjalna funkcja, która w tej chwili ogranicza się tylko do 100-krotnego powiększenia przestrzeni Samsunga, to nadal robi wrażenie. W tym przypadku jest to raczej sztuczka; chociaż powiększenie do 10x jest zdecydowanie przydatne w wielu sytuacjach.

Podobnie pozytywną niespodzianką jest tryb wideo w smartfonie. Dzięki rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, smartfon jest na równi z obecnymi aparatami cyfrowymi. Ponadto, dostępne są superwolne ujęcia w rozdzielczości 1080p przy 1920 klatkach na sekundę, które są zaskakująco łatwe do uchwycenia dzięki funkcji wykrywania ruchu, która uruchamia się na początku każdej sesji.

Kamera znajdująca się w modelu Honor 30 Pro+ to i tak bardzo dobry aparat fotograficzny. Wynika to częściowo z niezawodnego systemu autofokusa. W tym systemie Honor łączy wszechkierunkową technologię Aufotocus poprzez rozpoznawanie fazy, w skrócie PDAF, z laserowym autofocusem. Rezultatem jest szybkie i przede wszystkim niezawodne ustawianie ostrości na obiektach. Można to bardzo dobrze zilustrować, konfigurując za pomocą regulatorów głośności funkcję "ultra snapshot". Gdy zdecydujesz się skorzystać z tej funkcji, wystarczy dwukrotnie stuknąć szybko, a w ciągu 0,2 do 0,5 sekundy telefon zrobi zdjęcie.

Co mi się nie podoba w Honorze 30 Pro+

Ustawianie importowanego urządzenia

Jeśli Honor 30 Pro+ przybywa jako urządzenie importowane z zagranicy, należy poświęcić trochę czasu na jego prawidłowe ustawienie. To dlatego, że nie jest to tak proste jak w przypadku już zlokalizowanego smartfonu. Po pierwszym włączeniu smartfonu, może nie pojawić się on w angielskiej wersji językowej, a w przeglądarce Honor należy ustawić układ klawiatury angielskiej oraz Google jako domyślną wyszukiwarkę. Ponadto, istnieje duża liczba preinstalowanych aplikacji, które są również zainstalowane na chińskiej wersji językowej urządzenia.

Nawet po dokładnym przejściu przez proces konfiguracji, nie otrzymasz ustawień domyślnych pracujących na Honor 30 Pro+. Na przykład, smartfon nadal wyświetla chińskie znaki na ekranie startowym. Ponadto, Asystent Huawei, który Android zazwyczaj uruchamia się przez przesunięcie w lewo na ekranie startowym, nie może być przełączony na ustawienie języka niemieckiego lub angielskiego. Te małe irytujące szczegóły nie niosą ze sobą zbyt dużego ciężaru z uwagi na potężny sprzęt. Jednakże, smartfon Honor posiada wszystkie wady, które posiadają obecne smartfony HMS - są one dotknięte przez embargo handlowe z USA. Przynajmniej możemy zagłębić się w tę sprawę!

Wady smartfonu HMS

Huawei wziął byka za rogi w środku blokady Google i pracuje nad własnym systemem operacyjnym i źródłami aplikacji. Podczas gdy system operacyjny Harmony OS jest wciąż rozwijany, AppGallery, Huawei Petal Search i inne niezależne usługi zostały wstępnie zainstalowane na takich urządzeniach jak Honor 9X Pro, Honor 9A, a nawet Honor 30 Pro+. Tak więc, tylko ułamek asortymentu aplikacji znalezionych w Google Play Store jest dostępny do użytku. Ponadto, zainstalowane pliki APK muszą być regularnie sprawdzane pod kątem aktualizacji i aktualizowane. W przypadku ponownej instalacji niektórych aplikacji po ich uruchomieniu pojawi się również komunikat o braku usług Google.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku takich aplikacji jak YouTube, dzięki którym można w pełni wykorzystać multimedialne atuty Honor 30 Pro+, gdy brakuje wsparcia ze strony usług Google. Wybór gier mobilnych jest również bardzo ograniczony i brakuje popularnych tytułów, takich jak Call of Duty: Mobile czy PUBG Mobile. Jednocześnie nie można pozbyć się poczucia, że nigdy nie będzie można w pełni wykorzystać potencjału swojego potężnego smartfona. Jeśli miałeś jelitowy hart ducha, aby importować z zagranicy krótko przedtem i chcesz cieszyć się w pełni swoim pięknym smartfonem, rozczarowanie może być wielkie.

Ostateczny werdykt

Honor 30 Pro+ to ciekawy model z górnej, flagowej serii smartfonów. Wysokowydajny sprzęt w połączeniu z wyświetlaczem o częstotliwości odświeżania 90 Hertzów oznacza, że smartfon nie ma praktycznie żadnego opóźnienia. Jednocześnie Honor wypełnia słuchawkę po brzegi szeroką gamą funkcji. Oprócz egzotycznych funkcji spotykanych w niektórych innych urządzeniach mobilnych, takich jak sterowanie gestami Google Pixel 4 lub skaner LIDAR w Apple iPad Pro 2020, nie ma wiele, czego Honor 30 Pro+ nie może zrobić.

Jednakże, jako importowane urządzenie i ograniczenia programowe Huawei, istnieje wiele wad związanych z odebraniem tego smartphone'a. Mimo, że smartfon jest przekonujący w recenzji, zdecydowanie zalecamy zakup Huawei P40 Pro, który obecnie jest tylko około 50 € (59 dolarów) droższy. P40 Pro posiada również procesor Kirin 990 i oferuje nawet nieco mocniejszy system kamer z tyłu. Ponadto, jest nieco większy akumulator i szybsze ładowanie wsteczne, które już działa z 27 watów na smartphonie Huawei.

Alternatywy

Oprócz Huawei P40 Pro, zaleca się również spojrzenie na Oppo Find X2 Neo, który jest w przybliżeniu w tej samej cenie co oba urządzenia. Nieco słabsza kamera i brak ładowania bezprzewodowego zostały zastąpione przez bardzo dobre możliwości szybkiego ładowania dzięki SuperVooC Oppo. Istnieją również możliwe alternatywy w Samsung Galaxy S20 serii, gdzie przy zakupie Samsung Galaxy S20+ wymagana jest niewielka dopłata. Pełny potencjał tego smartfonu może być w pełni wykorzystany dzięki działającym usługom Google.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top