• 21 kwietnia 2024

Urządzenia, które działają bez kabli są obecnie normą i powszechnym zjawiskiem. Codziennie korzystamy z telefonów komórkowych, słuchawek bezprzewodowych, klawiatury i myszki. Internet w naszych domach również jest zazwyczaj bezprzewodowy. Bezprzewodowe ładowarki do urządzeń mobilnych zyskują obecnie coraz większą popularność.

Przyjrzyjmy się, jak działa tego typu urządzenie i która ładowarka indukcyjna najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

ładowanie indukcyjne

Jak działa ładowanie bezprzewodowe?

Chociaż przesyłanie energii bez użycia przewodów brzmi jak science fiction, sam proces nie jest szczególnie skomplikowany. Jak więc działa ładowanie indukcyjne? Wszystko opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, o którym większość z nas uczyła się na lekcjach fizyki. Aby ładowanie indukcyjne było możliwe, ładowarka i telefon muszą być wyposażone w specjalne cewki, które tworzą pole elektromagnetyczne.

Gdy ładowarka jest podłączona do źródła prądu, cewka wygeneruje własne pole elektromagnetyczne. W ten sposób w jego bezpośrednim sąsiedztwie gromadzi się ładunek elektryczny. Cewka wewnątrz naszego smartfona "odbiera" energię poprzez indukcję, a ta zamieniana jest na prąd, który następnie trafia do baterii. W ten sposób rozpoczyna się proces ładowania.

Standardy ładowania bezprzewodowego

Aby proces ładowania przebiegał sprawnie, ładowarka i nasze urządzenie mobilne muszą spełniać te same standardy. Przyjętym i stosowanym standardem jest Qi. Standard ten został uzgodniony w 2009 roku przez wiodących producentów urządzeń mobilnych, którzy są członkami Wireless Power Consortium.

Od tego czasu minęło jednak kilka lat, zanim rynek i klienci przekonali się do idei bezprzewodowego ładowania. Inni producenci stopniowo zaczęli wprowadzać tę opcję do swoich flagowych modeli. W 2017 roku Apple zapowiedziało, że standard Qi będzie obowiązywał w modelach iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X.

Standard Qi od 2009 roku był kilkakrotnie poprawiany. W pierwszych wersjach urządzenie musiało leżeć bezpośrednio na ładowarce, a samo pobieranie było dość powolne. Obecnie standard Qi w wersji 1.2 nie wymaga podłączenia urządzenia do ładowarki. Mogą być oddzielone nawet o 4 cm!

Możliwe jest również ładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Sam proces ładowania jest teraz znacznie szybszy. Standardowa bateria smartfona może zostać naładowana do połowy swojej pojemności w około 30 minut.

ładowanie indukcyjne

Sprawdź też: Top 5 niedrogich smartfonów z mocną baterią

Podkładki do ładowania bezprzewodowego

Jeśli wiemy, że nasz smartfon nie jest przystosowany do ładowania indukcyjnego, nie oznacza to, że powinniśmy kupić nowy model. W wielu przypadkach wystarczy kupić specjalną nakładkę, którą należy przymocować do tylnej części obudowy. W ten sposób możemy przystosować telefon do ładowania indukcyjnego.

Ładowanie indukcyjne - korzyści

Decydując się na zakup ładowarki indukcyjnej, warto poznać wszystkie jej zalety:

1. Wygodne ładowanie - wystarczy położyć telefon na ładowarce

Pierwsza ważna zaleta ładowania bezprzewodowego jest dość oczywista. Jeśli chcesz naładować telefon lub przerwać ładowanie, nie musisz za każdym razem podłączać i odłączać kabla. Teraz wystarczy położyć go na ładowarce. W domu lub w biurze zazwyczaj umieszczamy nasze urządzenia mobilne w stałym miejscu. Dlatego ta ładowarka jest obowiązkowym elementem wyposażenia.

2. Ładowanie wielu urządzeń w tym samym czasie

Nowoczesna ładowarka indukcyjna Qi może również ładować wiele urządzeń jednocześnie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w przypadku klasycznych ładowarek potrzebowalibyśmy kilku gniazdek, a plątanina przewodów nie byłaby ani estetyczna, ani praktyczna. Dzięki ładowaniu bezprzewodowemu wystarczy położyć smartfon, słuchawki bezprzewodowe lub smartwatch na ładowarce, a wszystko zacznie się ładować.

3. Brak problemów z uszkodzonymi złączami i portami

Brak kabli oznacza również brak złączy i portów, które mają tendencję do zużywania się i awarii po długim okresie użytkowania. Ile razy mieliśmy problemy ze słabej jakości złączami ładowarki w naszych smartfonach? Ładowanie bezprzewodowe całkowicie eliminuje ten problem.

4. Wygoda dla kierowcy

Ładowarka bezprzewodowa Qi wydaje się być zaprojektowana specjalnie do użytku w samochodzie. Przewód łączący nasz smartfon z gniazdem zapalniczki jest estetycznie nieładny i może być uciążliwy dla kierowcy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest ładowarka indukcyjna umieszczona na dole specjalnej półki w samochodzie lub umieszczona w uchwycie na telefon.

5. Wygląd

Nie ulega wątpliwości, że zaletą ładowarek indukcyjnych jest ich wygląd. Dla wielu osób jest to ważny argument. Urządzenia te wyglądają znacznie nowocześniej niż zwykły przewód wpięty do gniazdka.

ładowanie indukcyjne

Wady ładowania indukcyjnego:

1. Wolniejszy czas ładowania niż w przypadku klasycznej ładowarki

Wadą, którą wiele osób zauważa jako pierwszą, jest wolniejszy czas ładowania. Przyczyną tego zjawiska są straty energii wynikające ze zmiany prądu w polu elektromagnetycznym. W ładowarkach z wyższej półki cenowej różnica w czasie ładowania jest niewielka.

Ale i tak, jeśli porównamy przeciętną ładowarkę indukcyjną z przeciętną ładowarką klasyczną, to ta druga szybciej naładuje nasze urządzenie mobilne. Stąd lepiej nie kupować najtańszej ładowarki bezprzewodowej, jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu. W tym przypadku postawmy na jakość.

2. Przerwanie ładowania podczas korzystania z telefonu

Dla niektórych wadą może być również przerywanie procesu ładowania, gdy potrzebujemy skorzystać z telefonu. Gdy chcemy wykonać połączenie, musimy wyjąć smartfon z ładowarki. W przypadku klasycznych ładowarek, w podobnej sytuacji możemy rozmawiać z podłączonym telefonem.

3. Ogrzewanie prostowników indukcyjnych

Kolejnym problemem jest nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych. Podczas ładowania powstaje dużo ciepła. Dlatego niektórzy producenci tych urządzeń wyposażają je w małe wentylatory. Ten wentylator może być czasem głośny i będzie go słychać zwłaszcza w nocy. Jeśli planujemy umieścić ładowarkę obok łóżka, aby smartfon mógł być ładowany w nocy, lepiej wybrać modele bez aktywnego chłodzenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top