• 3 grudnia 2023

Szukasz idealnego multisportowego smartwatch'a lub uruchomionego smartwatch'a, który wygląda kompaktowo i szykownie? W takim razie możesz mieć idealną odpowiedź na to pytanie: Garmin Venu przekonuje do wszystkich tych wymagań. Różnorodność funkcji jest wspaniała, projekt sportowego smartfonu jest dyskretny, a ekosystem firmy Garmin jest bliski doskonałości. Oto nasza recenzja tego sportowego zegarka, który zaznacza wszystkie właściwe pola (głównie).

Dla kogo jest Garmin Venu?

Trzeba to powiedzieć z get-go: Garmin Venu nie jest wcale tanie z ceną rynkową, która siedzi nieco powyżej 300 € (350 dolarów) sufitu. Ale jeśli szukasz naprawdę kompetentnego towarzysza do wszystkich możliwych aktywności sportowych lub nawet tylko do nagrywania wszelkiego rodzaju codziennych danych dotyczących twojego ruchu, po prostu nie możesz uniknąć tego modelu. Firma Garmin jako jedyna na rynku oferuje obecnie jedno urządzenie typu jack-of-all-trades i realizuje taki pomysł niemal do perfekcji.

Co mi się podoba w Garmin Venu...

Projekt i wykonanie

Venu jest pierwszym zegarkiem firmy Garmin wyposażonym w wyświetlacz AMOLED, a taki zegarek z dumą pokazuje to dzięki kolorowej gamie kolorów rozpryskanej na standardowej tarczy zegarka. Podczas gdy sama firma Garmin oferuje tylko garść tarcz zegarków, w sklepie Connect IQ Store producenta można znaleźć tysiące różnych wzorów. Sam ekran jest ostry jak brzytwa - 390 x 390 pikseli. Ponadto dobrze wyposażony czujnik światła otoczenia ułatwia jego odczyt w różnych warunkach oświetleniowych i po prostu wygląda szykownie.

Sam zegarek robi bardzo solidne wrażenie. Wyświetlacz jest chroniony przez szkło Gorilla Glass 3, z ramką wykonaną ze stali nierdzewnej. Reszta obudowy wykonana jest z tworzywa polimerowego. Opaski na rękę można łatwo wymienić dzięki 20 mm szybkozłączce. Po prawej stronie futerału znajdują się dwa przyciski dostępu do menu i z tyłu, które wraz z ekranem dotykowym zapewniają płynną pracę podczas gdy on znajduje się na nadgarstku.

Aplikacja Garmin Connect, która jest dostępna zarówno dla platform Android, jak i iOS, jest również doskonale wdrożona. Pomimo naprawdę ogromnego zakresu funkcji, producentowi udaje się uczynić aplikację prostą w obsłudze poprzez przejrzysty układ elementów. Dla tych, którzy pozostają niezadowoleni z układu, dowiedzą się Państwo, że istnieje kilka możliwości dostosowania go do Państwa potrzeb. Zwłaszcza w przypadku ekranu głównego, który można wybrukować zgodnie z własnymi preferencjami.

Funkcja Smarttwatch

Przede wszystkim, Garmin Venu jest multisportowym smartfonem. Ale prowadzi również podwójne życie jako smartwatch. W App Store, który jest znany jako Garmin Connect IQ Store, oprócz licznych aplikacji, znajdują się niezliczone widżety i twarze zegarków. Wśród tych ostatnich znajdują się obowiązkowe programy, takie jak Spotify lub Deezer, szeroka gama aplikacji mapowych i treningowych, a nawet poręczne "narzędzia", które umożliwiają zdalne sterowanie kamerą w smartfonie lub nawet otwieranie inteligentnego zamka drzwi. Dla mnie to jedyny minus: Moja ulubiona aplikacja turystyczna, Komoot, jest dostępna w Connect IQ Store, ale nie dla Venu.

W przeciwnym razie dostępny jest zwykły zestaw powiadomień z telefonu komórkowego na nadgarstek. Niestety, nie można odpowiedzieć bezpośrednio na wiadomości z samego zegarka. Przynajmniej bardzo łatwo jest zablokować niepożądane powiadomienia, które mają tendencję do rozpraszania uwagi. W ten sposób można szybko uchwycić rzeczy przez sam nadgarstek.

Dzięki zintegrowanej łączności NFC można również dokonywać płatności za pomocą Garmin Venu - w tym celu należy wcześniej wprowadzić dane bankowe w Garmin Pay. Na pokładzie znajduje się również system wykrywania upadków, który może powiadomić nawet trzy przechowywane kontakty alarmowe, wyciągając listek z książki Apple.

Kompleksowa technologia czujników

Nawet jeśli projekt pasuje do ładnie przyciętego garnituru biznesowego, Garmin Venu nie stroni od swojej tożsamości jako prawdziwy multisportowy smartfon. Według producenta, robi o wiele więcej, niż tylko pokazuje czas za pomocą szeregu wbudowanych czujników.

Zintegrowany czujnik impulsów optycznych działa precyzyjnie, nawet w przypadku, gdy mam bardzo jasny kolor skóry i mało włosów na rękach, nadal działa zgodnie z przeznaczeniem. W bezpośrednim porównaniu z paskiem piersiowym Sigma, czujnik optyczny na moim nadgarstku odchylił się tylko o jedno bpm. Podczas biegu po leśnej ścieżce, moje średnie tętno zostało zmierzone przy 156 i 157 bpm, przy czym maksymalne tętno wynosiło odpowiednio 176 i 177.

Nieco inaczej jest w przypadku sportów, które silnie angażują nadgarstki. Podczas sesji Crossfit, która obejmuje między innymi burpees, Garmin Venu - jak wszystkie inne zegarki sportowe z czujnikami nadgarstkowymi, które znam - rejestruje mniej precyzyjne wartości. Podczas treningu górnej części tułowia ze szczególnym uwzględnieniem klatki piersiowej i barków, na przykład, Venu rejestruje maksymalne tętno wynoszące 143 i średnie tętno wynoszące 108. Dzięki systemowi pasów piersiowych mierzyłem odpowiednio 150 i 104 uderzeń na minutę w tej samej sytuacji. Jeśli naprawdę potrzebne są dokładne wyniki, należy użyć pasa piersiowego.

Mówiąc o pasku piersiowym: niestety, Garmin Venu nie obsługuje funkcji Running Dynamics. Więc jeśli chcesz zmierzyć ruch w pionie lub czas kontaktu z podłożem podczas biegu, potrzebujesz jednego z wymienionych tutaj zegarków, na przykład z serii Fenix.

To, co sprawdza się świetnie dla biegaczy lub innych sportowców na świeżym powietrzu, to zintegrowany GPS, który w rzeczywistości znajduje się na pozycji szybko po jednorazowym zlokalizowaniu czasu, który zajmuje trochę więcej czasu (uruchomienie aplikacji na smartphonie pomaga). Pomiar jest wystarczająco dokładny, nie mogliśmy znaleźć żadnych problemów ze skróconymi zakrętami lub tym podobnych. Przy okazji, Venu nie obsługuje nawigacji po wcześniej ustalonych trasach - zegarek z wyższej półki byłby w stanie to zrobić.

Co jeszcze mierzy Garmin Venu? Na przykład, twój sen. Obejmuje to różne fazy snu lub nasycenie krwi tlenem. Niestety, z powodu braku laboratorium snu i pulsoksymetru, nie mogliśmy zweryfikować dokładności testu. Jeśli cierpisz na duszność, zwłaszcza podczas snu, powinieneś w każdym przypadku skonsultować się z lekarzem.

Garmin Venu rejestruje również tempo oddychania i jest dostarczane z ćwiczeniami oddechowymi. Stres jest również mierzony, a aktualny poziom energii jest mierzony za pomocą "Body Battery". Mogę powiedzieć tylko z ostatnich tygodni: Ostrzeżenia o stresie w Garmin Venu właściwie ostrzegały mnie podczas najbardziej stresujących chwil w biurze. Tak więc odrobina jogi lub pilates może pomóc - jeśli chcesz rozkoszować się obydwoma, są one dostępne z animowanymi instrukcjami bezpośrednio na nadgarstku.

Na koniec, możesz również automatycznie liczyć powtórki, gdy trenujesz z ciężarkami. Garmin Venu chce nawet rozpoznawać ćwiczenia, wybierając wzorzec ruchu. W przypadku klasycznych ćwiczeń, takich jak pompki lub prasy ławkowe, działa to całkiem dobrze, ale w przypadku bardziej egzotycznych ćwiczeń lub ćwiczeń, które nie obejmują lub wykorzystują tylko jedną rękę, Venu musi być idealnie dopasowane, aby było jak najdokładniejsze.

Ekosystem

Z jednej strony, ekosystem Garmin składa się z doskonałej zawartości, która obejmuje wiele urządzeń. Dla bardziej wymagających sportowców, a zwłaszcza dla tych, którzy mają pomysł, aby nim zostać, Venu oferuje różne plany treningowe. Na przykład, ci, którzy chcą osiągnąć swój pierwszy 10-kilometrowy bieg, znajdą kilka różnych planów treningowych, z których każdy jest zgodny z filozofią różnych guru biegania. Firma Garmin wyprodukowała również kilka ładnych filmów wideo, w których ci eksperci prezentują swoje pomysły.

Po ustaleniu przez użytkownika planu treningowego oraz licznych opcjonalnych celów treningowych wraz z preferowanymi dniami treningowymi, rozpocznie się jazda próbna. Na podstawie takich wyników z biegu próbnego, użytkownik otrzymuje kompletny plan treningowy. Jeśli użytkownik sobie tego życzy, może również po drodze próbować osiągnąć pewien osobisty najlepszy wynik.

Jedynym niewielkim minusem jest fakt, że firma Garmin sama nie oferuje żadnych możliwości rejestrowania ilości przyjmowanych pokarmów. Jeśli chcesz obliczyć szacunkowe spożycie kalorii na podstawie ilości spożywanych kalorii, musisz użyć programu MyFitnessPal. W końcu: Integracja została zakończona sukcesem po obu stronach, więc jeśli nie została przerwana, po co ją naprawiać? Transfer danych między aplikacją Garmin Connect App a urządzeniem wielofunkcyjnym działa doskonale. Nie ma jednak żadnych planów treningowych, które obejmowałyby również spożycie składników odżywczych.

Z drugiej strony, Garmin posiada również obszerne portfolio akcesoriów do swoich zegarków sportowych. Garmin Venu łączy się z różnymi paskami piersiowymi, czujnikami prędkości i kadencji dla roweru lub czujnikami temperatury poprzez ANT+ lub Bluetooth.

To, czego nie lubię, to Garmin Venu...

Żywotność baterii...

Który, oczywiście, jest moją główną wołowiną. Z zawsze na wyświetlaczu, 24-godzinna pulsoksymetria i pomiar pulsu, monitorowanie oddechu, 30 do 60 minut codziennego treningu i aktywowany GPS, Venu nadal zarządza dwa do trzech dni. Jeśli zrobisz to bez wyświetlania zawsze na wyświetlaczu, można go trzymać na prawie dwa razy dłużej przed wymaganiem ładowania.

W tym momencie, oprócz ładowania bezprzewodowego, miło byłoby mieć bardziej zaawansowane możliwości ładowania. Ale to jest poza tym punktem. Tymczasem większość urządzeń Garmin korzysta z tej samej czteropinowej wtyczki. Przy okazji: Jeśli zgubisz kabel, oryginalna wymiana kosztuje około 30 euro.

Granice wokół jego ekosystemu

Tak, granice są szerokie i trudne do dostrzeżenia - ale one istnieją. Garmin może obsługiwać większy ekosystem wokół Venu niż jakikolwiek inny producent. Ale granice wokół tego ekosystemu są dość wąskie. Istnieje tylko bezpośrednia komunikacja z Microsoft Office 365, MyFitnessPal i Strava. Dzięki temu dane mogą być w jakiś sposób przeniesione do Google Fit - ale bezpośrednie połączenie byłoby milsze.

Ostateczny werdykt

Trudno o lepsze: Garmin Venu szczyci się prawie wszystkimi cechami, o których hobbysta może tylko pomarzyć w elegancko wyglądającym urządzeniu. Większe modele z serii Fenix oferują na przykład dłuższą żywotność akumulatora i kilka dodatkowych funkcji, takich jak analiza jazdy czy nawigacja na trasie - ale kosztują też znacznie więcej. Najważniejsze jest to, że Garmin Venu ma stosunek ceny do wydajności, który jest naprawdę trudny do pobicia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top