• 3 grudnia 2023

Piętnaście lat po uruchomieniu usługi Google Maps, Google ogłosił zasadniczą rewizję swojej usługi mapowej. Przede wszystkim, bardziej kolorowa wizualizacja różnych terenów powinna sprawić, że materiał mapowy będzie lepszy.

Jak podaje Google w swoim wpisie na blogu, po wielu technicznych udoskonaleniach w ostatnich latach, chcą teraz poprawić wizualną reprezentację swoich map. Powinno to ułatwić zrozumienie, jak wygląda dany obszar - niezależnie od tego, czy po prostu odwiedzasz go wirtualnie, czy planujesz prawdziwą wycieczkę.

Firma Apple rozpoczęła już gruntowną rewizję materiałów mapowych pod koniec 2018 roku, a teraz Google również zaczął robić coś podobnego. Celem Google jest umożliwienie użytkownikom szybkiego i łatwego rozpoznawania i odróżniania różnych terenów danego obszaru. Wystarczy jedno spojrzenie, aby zobaczyć, czy miejsce jest bujne z zielonymi roślinami, czy też na szczycie góry jest zaśnieżone.

Jeden z przykładów Google'a pokazuje starą i nową wersję Islandii. Podczas gdy stara mapa pokazuje głównie biały krajobraz z kilkoma zielonymi plamami, zaktualizowane mapy pozwalają na bardziej realistyczny widok wyspy.

Google wykorzystuje zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości jako podstawę do tworzenia nowych map. Korzystając z tych danych, system komputerowy rozpoznaje charakterystykę krajobrazu. System wybiera suche, oblodzone, zalesione i górzyste regiony, którym następnie przypisuje się różne tony kolorów. W rezultacie np. gęsto zarośnięty las jest pokazany w kolorze mocno zielonym, a kilka krzewów w jasnozielonym.

Google Maps: Ulepszone szczegóły w miastach

Podczas gdy powyższe przykłady pomagają uzyskać szybki przegląd krajobrazu, Google chce również ułatwić nawigację w świecie miejskim. W tym celu miasta i ich sieci dróg, na przykład, będą o wiele bardziej szczegółowe.

Nowe mapy powinny na przykład pokazywać, gdzie znajdują się chodniki, przejścia lub wyspy dla pieszych. Takie informacje powinny znacznie ułatwić osobom na wózkach inwalidzkich lub rodzicom z wózkami uczestniczenie w codziennym ruchu. Szczegóły te będą jednak początkowo dostępne w kilku wybranych dużych miastach, takich jak Londyn, Nowy Jork i San Francisco.

Nowa kolorystyka ma być dostępna w pierwszych regionach jeszcze w tym tygodniu. Ogólnie rzecz biorąc, Google oczekuje, że nowe mapy będą widoczne we wszystkich 220 krajach i terytoriach obsługiwanych przez Google Maps. Będzie to dotyczyć ponad 100 milionów kilometrów kwadratowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top