• 21 kwietnia 2024

Komponując system audio, należy zwrócić uwagę nie tylko na same głośniki i wzmacniacze, ale również i na kable głośnikowe. Jeśli nie są one dobrze dobrane wówczas może okazać się, że cały sprzęt będzie działał poniżej swoich możliwości. Kable choć są małe i mogłoby się wydawać najmniej znaczące w tym wszystkim, mają bezpośredni wpływ na jakość przesyłanych treści.

Materiał wykonania kabli głośnikowych

Wybierając przewód należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania powierzchni, która będzie służyć do przewodzenia prądu elektrycznego. To ma bezpośredni wpływ na to, jak przewodzony będzie sygnał i jakie straty będą poniesione podczas jego przepływu. Do budowania dobrej jakości przewodników wykorzystuje się miedź oraz zdecydowanie rzadziej również srebro.

Miedź świetnie radzi sobie z transferem sygnału i stosuje się ją nawet w wysokiej jakości kablach. Miedź ma jednak wiele rodzai a nas powinno interesować aby w przewodzie była wykorzystana ta najczystsza. Jeśli w kablu jest domieszka srebra, wówczas od razu wzrośnie jego jakość. Najwyższą jakość zapewniają natomiast kable z wykorzystaniem tylko i wyłącznie srebra, jednak to wiąże się z bardzo kosztowną inwestycją, która nie zawsze daje wymierne korzyści.

Dielektryk

W kablu bardzo ważna jest również izolacja, wpływająca na bezpieczeństwo całej konstrukcji oraz na to, że kabel będzie dłużej nam służył w nienaruszonym stanie. Producenci korzystają z różnych technologii. Wielu z nich stawia na wytrzymałość i grubość przewodów, dzięki czemu połączenia między różnymi elementami są trwał. Inni natomiast cenią sobie giętkość kabli oraz małe rozmiary, które umożliwiają schowani kabli nawet pod powierzchnią mebli.

Jakość wtyków

Należy zwracać uwagę również na jakość wtyków. Kable głośnikowe powinny mieć wytrzymałe końcówki, ponieważ to najbardziej użytkowana ich część. Te części kabli są zazwyczaj pokrywane złotem lub też srebrem, dzięki czemu są mniej odporne na ścierania i zwiększa się jakość przesyłu sygnału.

Zdecydować się można między innymi na wtyki bananowe, które są bardzo proste w użytkowaniu. Dają dobrą jakość styku. Jeszcze lepszą jakość gwarantują wtyki widełkowe, umożliwiające własnoręczne dokręcenie końcówki do wejścia w urządzeniu i tym samym uzyskanie niezwykle ciasnego styku, lepiej przewodzącego prąd elektryczny. Można zdecydować się również na gołe przewody miedziane, cechujące się niską ceną, ale niestety dające niższą jakość styku i ostatecznie danego sygnału.

kable głośnikowe jack

Jaką grubość powinien mieć kabel głośnikowy?

Bardzo dogłębnie należy zastanowić się również nad grubością kabla głośnikowego. Moc głośnika musi wpływać na to, jaka średnica kabla będzie najbardziej wskazana w naszej sytuacji. Jeśli nasz sprzęt ma moc, która nie przekracza 70 W, wtedy kabel może mieć nawet wartość wartości 1,5 mm2. Jeśli moc jest wyższa, ale mieści się w przedziale do 120 W, wówczas dobrze jest kupić przewód średnicy 2,5 mm2. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, wóczas przekątna powinna mieć 4 mm2.

Jakie kable wybrać?

Najmniej istotna, ale także mająca znaczenie, jest technologia samej produkcji kabla głośnikowego. Warto zapoznać się z tymi przedstawionymi poniżej.

  • Time Correct –  konstrukcja umożliwiająca  bezpośredni przepływ w jednej i tej samej jednostce czasu częstotliwości wysokich oraz tych niskich.
  • Magnetic Flux Tube – taki kabel wspomaga uzyskiwanie naturalnego oraz gładkiego dźwięku. Stara się również zwiększyć jakość basów wydobywających się z membrany głośnika.
  • DuraFlex – w tym wypadku zewnętrzna warstwa kabla jest wykonana z trwałych i wytrzymałych materiałów. Dzięki temu izolacja będzie długowieczna.
  • Air Foam PE – Technologia ta dobrze  współpracuje z bardzo wysokimi częstotliwościami. To dobrze wpływa na końcową jakość dźwięku.
  • Bass Conductor – W tym wypadku splot przewodów jest wyposażony w dodatkową żyłę, która ma wspierać bas. Bas ma ostatecznie uzyskać większą głębię.
  • BassCore – Technologia  ta współpracuje z niskimi tonami. Została tutaj wprowadzona grubsza żyła do splotu mająca za zadanie podnosi jakość niskich tonów.

Zobacz kable głośnikowe w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/glosnikowe/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top